Головна / Гайди та поради / Італія / ТОП 5 речей, що треба подивитись у Ватикані

ТОП 5 речей, що треба подивитись у Ватикані

Давайте пограємо в “Асоціації”. Коли я скажу Ватикан, про що буде перша ваша думка? Чи має це якесь відношення до католицизму? На 90% впевнена, що так. Зрештою, Ватикан є духовним та адміністративним центром римо-католицької церкви та офіційною резиденцією папи Римського.

У мене, правда, ще є асоціація з книгою Дена Брауна “Янголи і демони” (ох, я гуглила всі згадувані історичні пам’ятки і милувалась їх красою разом з Ленґдоном, але то зовсім інша історія).

Для відвідування цієї “країни в країні” треба виділити як мінімум день, але враховуючи всі можливі черги, то можливо навіть і більше.

Перед відвідування Ватикану потрібно знати кілька речей:

 1. В деякі дні Ватикан повністю закритий для відвідувачів. Це пов’язано з різними подіями та візитами високопоствлених гостей.
 2. Для відвідування Ватикану вимагається дрескод (ще би). Перед візитом переконайтесь, що ви прикрили ваші плечі та коліна. Деякі жінки вкривають ноги шаллю, адже ходити в штанях в жаркій Італії не зовсім комфортно.
 3. Згідно з відгуків туристів, найменше людей у Ватикані у вівторок та четвер. Набільш популярний день – середа, адже саме по середам на площі Св. Петра виступає Папа Римський.
 4. По неділям, окрім останньої в місяці, всі музеї в Ватикані зачинені.
 5. В останню ж неділю місяця вхід в усі музеї є безкоштовним. Відповідно до цього зростає і кількіть людей в той день.

А тепер, поціновувачі прекрасного, перейдемо до найцікавішого:

ТОП 5 ідей, що подивитись у  Ватикані:

1. Площа та базиліка Св. Петра

 • Площа Святого Петра

Площа Святого Петра служить своєрідними воротами в Ватикан, саме звідси рекомендується почати огляд Риму та Ватикану. Архітектурний шедевр Берніни, що по формі нагадує замкову щілину, до цих пір тут слжуить місцем проведення папських богослужіння. Віруючі зі всього світу збираються на Площі, щоб послухати понтифіка і отримати його благословення.

Площа Святого Петра оточує чотири ряди колон, вершини яких прикрашені 96-тьма статуями святих і мучеників. Над самим центром площі на висоту близько 35 метрів піднесено єгипетський обеліск, який було доставлено до Риму ще за наказом імператора Калігули. Вседерині золотого шару на його вершині, за легендою, приховані залишки Юлії Цезаря.

Примітно, що якщо встати в одне з білих кіл, розташованих біля обелисків, можна стати свідком оптичної ілюзії, вигаданої Берніні: здається, що колони ховаються одна за одною і колонада стає прозорою.

Так само заслуговують уваги два величезних фонтани, виконані архітекторами Мадерно і Берніні.

 • базиліка Святого Петра
Фото: Gina Mussio

Головне місце в Ватикані, базиліка Святого Петра, побудовано між 16-м і 18-м століттями замість колишніх споруд 326-го року на місці, що вважається місцем поховання святого Петра.

За іронією долі, кошти для побудови цієї будівлі були взяті з зароблених на продажі індульгенцій в 16 столітті,  і це спровокувало Мартіна Лютера почати протестантську реформацію.

Роботи відомих художників починаються ще до входу в будівлю церкви: на портику є  статуя коня Костянтина скульптора та архітектора Костянтина Берніні і фрагменти мозаїки Джотто вище головного входу.

Величезний зал довжиною 185 метрів і висотою 46 метрів, куполи на висоті  119 метрів розміщує в собі понад 60 тисяч людей. Порівняйте його з розмірами інших великих церков, вони позначені мітками на підлозі.

Нижче церкви склеп з великою кількістю папських могил та розкопаним кладовищем на 250 осіб.

Графік роботи, адреса та квитки:

Адреса: Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Ватикан

Вхід в Базиліку є безкоштовним, а це означає, що, скорше за все, на вході вас буде чекати вражаюча черга.

Базиліка відкрита кожного дня:

 • з квітня по вересень з 7:00 по 19:00
 • з жовтня по березень з 7:00 по 18:00

Якщо ж хочете потрапити без черги треба розтавити пріорітети: або поспати, або встати якомога раніше. Не багато в кого є моливість дістатись до Ватикану о 7-8 ранку, тому впевнитесь, що ви одягнуті по дрес коду, і вперед!

2. Сікстинська капела

Сикстинська капела, побудована Папою Сикстом IV в 1473-84 роках, являє собою прямокутний зал, який є вітчизняною каплицею Папи, також використовується для служб та особливих випадків. Після смерті Папи Римського його наступника обирають тут.

Фрески Мікеланджело та інших покривають стіни та стелю капели. Вони визнані вершиною живопису Відродження. Бічні стіни покриті великими фресками біблійних сюжетів на фоні Умбрія та Тоскани, розписані для Сикста IV найвідомішими живописцями того часу: Перуджино, Боттічеллі, Росселі, Пінтуріккіо, Сіньореллі та Гірландайо. Ці картини кінця 15 століття вже відображають ідеї гуманізму, визнаючи людей як особистості. На лівій стіні зображені сцени Старого Завіту, праві стіни Нового Завіту.

Фрески на стелі були написані Мікеланджело майже повністю без допомоги помічників  між 1508 і 1512 роками. Амбіційна ідея Мікеланджело полягала у тому, щоб відобразити Творіння, як це описано в Бутті, починаючи з Бога, що відділяє світло від темряви, створюючи сонце та місяць, розділяючи землю та море, і створюючи Адама, а потім і Єву, і продовжуючи історією Ноя.

Нижче в храмах є колосальні фігури пророків і сивил. Мікеланджело почав працювати над великою фрескою на вівтарній стіні в 1534 році. Там він зображає остаточну сцену в історії світу, “Останній суд”. Його драматична презентація та художня витонченість розцінюється як одне з найбільших досягнень європейської живопису.

Графік роботи, адреса та квитки:

Квитки:

Уникнути черги допоможе покупка білетів завчасно на офіційному сайті Ватикану ТУТ. Квиток дійсний на відвідування разом Музеїв Ватикану і Сікстинської капели.

Ціна повного квитка станом на 2018 рік 17Є+4Є за попереднє бронювання.

На сайті потрібно обрати місяць і час на який ви бронюєте місце. Краще робити це завчасно (максимум на три місяці наперед), адже вибір дат і часу буде значно більшим. Є також знижки для студентів (тільки за наявності міжнародного студентського) і дітей.

Сікстинська капела відкрита для відвідування:

 • понеділок – суббота з 9.00 до 18.00
 • каса зачиняється о 16.00
 • в останню неділю місяця вхід безкоштовний

3. Музеї Ватикану

Фото: Sarah Shumate

Витоки цих музеїв вертаються до 1503 року, в якому нещодавно названий папа Юліус II пожертвував свою приватну колекцію. З цього моменту приватні сім’ї та інші папи розширили колекцію музеїв так, що вона стала однією з найбільших у світі.

В даний час музеї Ватикану отримують більше 6 мільйонів відвідувачів щорічно, хоча, без сумніву, однією з причин цього є те, що вони утворюють вхід до Сикстинської капели.

Що за музеї?

 • Музей Піо-Клементино: створений завдяки Папі Клименту XIV та П’ю VI. Цей музей має найважливіші грецькі витвори в Ватикані.
 • Квартира Пія V: музей містить фламандські гобелени з XV-XVI століть, колекцію середньовічної кераміки та інші середньовічні мініатюрні мозаїки.
 • Галерея люстр: римські копії грецьких оригіналів та величезні люстри з другого століття нашої ери прикрашають цю елегантну галерею.
 • Етнологічний місіонерський музей. Цей музей містить твори мистецтва з усіх папських місій світу, серед яких є предмети, що походять з Тибету, Індонезії, Індії, Далекого Сходу, Африки та Америки.
 • Галерея карт: створена між 1580 і 1585 роками, красиві карти, написані на фресках на стінах цієї галереї, представляють італійські регіони та володіння Церкви.
 • Історичний музей – павільйон вагонів: у цьому розділі ви знайдете сидіння, автомобілі та навіть перший локомотив Ватикану.
 • Галерея шпалер: виставка фламандських гобеленів, створена між 1523 і 1534 роками.
 • Піо-християнський музей: колекція християнського антикваріату  складається з статуй, саркофагів і археологічних руїн з шостого століття.
 • Пінікотека: Вісімнадцять кімнат в будівлі Pinacoteca містять мальовничі роботи від середньовіччя до 1800 року.
 • Сьобійський зал і кімната непорочних: у обох кімнатах ви знайдете картини, що походять від італійського “Ottocento”.
 • Єгипетський музей: Серед інших частин, придбаних папами можна знайти вражаючі єгипетські скульптури, крім цінних саркофагів з третього століття до н.е. є також чорні базальтові статуї, що походять від Вілли Адріана, копії єгипетських моделей.
 • Етруський музей: ця частина музею містить елементи кераміки, бронзи та золота, що належать до етруської цивілізації.
 • Музей Chiaramonti: створений завдяки П’єю VII Чіарамонті, ця галерея містить тисячі скульптур, включаючи портрети імператорів, образи богів та деякі пам’ятники поховання.
 • Григоріанський музей Профане: в його кімнатах зберігаються грецькі та римські скульптури від першого до третього сторіччя нашої ери.
 • Квартира Borgia: квартири, які належали папі Олександру VI Борджія, сьогодні служать виставковими залами для колекції сучасного релігійного мистецтва.
 • Кімнати Рафаеля: Рафаель і його помічники прикрашали апартаменти папи Юлія II з неперевершеним смаком.
 • Sala Della Biga: Монументальна постать з мармуру колісниці з двома конями, зроблена в першому столітті нашої ери.

Коротше кажучи, якщо ви справжній поціновувач мистецтва, то найкраще взяти аудіо супровід, або записатись до гідів на екскурсію.

Графік роботи, адреса та квитки:

Адреса: Viale Vaticano, 51

Графік роботи:

 • понеділок – субота: з 9:00 до 18:00 (каса зачиняється о 16:00);
 • неділя: закрито, крім останньої неділі кожного місяця: з 9:00 до 14:00. (каса зачиняється о 12:00);
 • закрито: 1, 6 січня; 11, 22 ,19, 28 лютого; 29 червня; 15 серпня; 1 листопада; 8, 26 грудня.

Квитки:

Уникнути черги допоможе покупка білетів завчасно на офіційному сайті Ватикану ТУТ. Квиток дійсний на відвідування разом Музеїв Ватикану і Сікстинської капели.

Ціна повного квитка станом на 2018 рік 17Є+4Є за попереднє бронювання.

На сайті потрібно обрати місяць і час на який ви бронюєте місце. Краще робити це завчасно (максимум на три місяці наперед), адже вибір дат і часу буде значно більшим. Є також знижки для студентів (тільки за наявності міжнародного студентського) і дітей.

4. Сади Ватикану

Фото: romewise

Половину території Ватикану  займають знамениті Ватиканські сади. Потрапити сюди можна тільки за попереднім записом в складі екскурсійної групи не раніше 10-ї ранку, тому що о 9.00 Папа Римський разом зі своїм братом займаються ранковою пробіжкою по доріжках саду.

Перші згадки про Ватиканських садах відносяться ще до кінця ХIII століття. У той час тут вирощували овочі, фрукти і лікарські трави для особистих потреб. Протягом століть багато з Пап поповнювали колекцію дерев і рослин зразками, привезеними для них з усіх куточків світу. Гармонію навколишнього ландшафту доповнюють велику кількість античних статуй, фонтанів, альтанок, водоспадів і оглядових майданчиків.

Крім класичного садового антуражу на території також розташувалися Ефіопський коледж, Папська академія наук зі знаменитою обсерваторією XVI століття, інші споруди і навіть залізниця.

Графік роботи, адреса та квитки:

Ватиканські сади працюють з понеділка по суботу. Вони закриті по неділях та на католицьких святах та / або коли папа проводить месу у базиліці Святого Петра, включаючи 8 грудня, 25 і 26 грудня, 1 та 6 січня, Великодню неділю тощо.

Прогулянки не доступні по середах, коли є папська аудиторія.

Переглянути ціну та замовити тур можна тут (для груп – тут).

5. Швейцарська гвардія

Думаєте дрес-код у Ватикані буде перевіряти сам Папа? А ні. Дрес-код перевіряють ось ці гвардійці у барвистій формі, зшитій згідно з легендою, за малюнками Мікеланджело:

Цікавим є те, що для прийому в Гвардію новобранець має відповідати цілому переліку дуже строгих канонів. Серед них, наприклад, громадянство Швейцарії, обов’язкова попередня служба в армії, знання німецької мови, католицьке віросповідання та ін.

У бойових діях гвардійцям довелося брати участь тільки раз в 1527-му році, коли, захищаючи Папу від військ імператора Карла V, полягли 147 гвардійців. Втім, свою задачу вони виконали, Папа Климент VII благополучно врятувався. З тих пір, в пам’ять про доблесть полеглих гвардійців, новобранці приймають присягу в 6-го травня (в день швейцарської гвардії).

На сьогоднішній день Швейцарська гвардія налічує 110 осіб. Гвардійці присутні на всіх заходах, де з’являється Папа, будь-то аудієнція, меса або дипломатичний прийом.

‼Якщо бажаєте, аби ми вам спланували подорож – пишіть нам, ось наші ▶КОНТАКТИ

Підписуйтесь на нас: ▶ Telegram канал▶Instagram та Facebook. Ми публікуємо цікаві та бюджетні ідеї подорожей Європою, пишемо відгуки про наші мандрівки та публікуємо інформацію про знижки та дешеві авіаквитки з України та сусідніх країн.

Читайте також наші гайди по містах, про наші подорожі та ідеї мандрівок:

Також корисні посилання, які знадобляться при плануванні:

 • Замовити страхування для виїзду за кордон за декілька хвилини можна прямо на сайті – VUSO.
 • Шукаємо дешеві авіаквитки – на kiwi та momondo
 • Автобуси в Польщу та по Україні: InfoBus
 • Всі автобуси та залізниці Європи на goeuro.
 • Знайти та забронювати без комісії хостел, апартаменти або ж готель можна на HotelsCombined та booking
 • Міжнародна система пошуку авто на прокат: AutoEurope
 • Оренда велосипедів по приємним цінам – тут.
 • Якщо ви не хочете багато планувати та хочете літати лише з України – вам в онлайн турагенцію – misto.travel

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підписуйтесь на нас в соцмережах та не пропускайте цікавинки зі світу подорожей😉

TELEGRAM
FACEBOOK
 INSTAGRAM